Факти маніпуляцій та тиску на систему БПД

Факти тиску на команду системи БПД з боку Міністерства юстиції та головних територіальних управлінь юстиції (ГТУЮ)

Публічна незгода команди системи БПД з процедурою проведення конкурсу на посаду директора Координаційного центру спричинилася до дій зі сторони Міністерства юстиції України та ГТУЮ, які можна розцінювати як спроби тиску на членів команди БПД по всій Україні.

Протягом вихідних днів (3 – 5 червня) з боку головних територіальних управлінь юстиції (ГТУЮ) по всій Україні чинився тиск на керівників регіональних, місцевих центрів з надання БВПД, а також бюро правової допомоги щодо необхідності з’явитися у понеділок, 6 червня, до приміщень ГТУЮ для участі у селекторній нараді за участі Міністра юстиції.

Прикладом таких спроб тиску є ситуація в Дніпропетровській області, про що центр повідомив в публікації на його офіційному веб-сайті «На центри з надання БВПД Дніпропетровської області вчинено тиск зі сторони територіальних органів Міністерства юстиції» (http://dnipro.legalaid.gov.ua/ua/pres/novyny/2017/na-tsentry-z-nadannia-bvpd-dnipropetrovskoi-oblasti-vchyneno-tysk-zi-storony-terytorialnykh-orhaniv-ministerstva-iustytsii).

Так було здійснено спробу безпідставно і за відсутності на те службових повноважень надати доручення центрам з надання безоплатної вторинної правової допомоги області 06.06.2017 о 08:45 прибути до відповідних ГТУЮ задля «обговорення проблемних питань діяльності органів системи безоплатної вторинної правової допомоги», а також обов’язково підтвердити участь представників центрів у згаданому заході (див. копію електронного листа нижче)

Подібна ситуація повторилася і в інших областях України.

«Запрошення» центрів з надання БВПД в робочий день та в робочий час із посиланням на доручення Міністра юстиції взяти участь в нараді не може бути розцінено інакше, як спроба надати доручення центрам ГТУЮ.  Як відомо, відповідно до положення про Координаційний центр, а також положення про центри з надання БВПД, регіональні та місцеві центри з надання БВПД є територіальними відділенням саме Координаційного центру, а не Міністерства юстиції. Відповідно ГТУЮ не мають повноважень втручатися в їх діяльність, надавати будь-які доручення. Такий розподіл повноважень відповідає кращій міжнародній практиці, у відповідності до якої не передбачено прямої взаємодії між центрами і Мін’юстом чи його територіальними органами. Саме такий розподіл повноважень має гарантувати незалежність системи БПД від політичних впливів.

Після акції протесту працівників Координаційного центру з надання правової допомоги, що відбулась 6 червня у відповідь на ігнорування публічного звернення команди системи БПД стосовно порушених базових принципів при проведенні конкурсу на посаду директора Координаційного центру з надання правової допомоги, спроби тиску на центри з надання БВПД з боку ГТУЮ посилився, а в окремих випадках ГТУЮ надавалася неправдива інформація з приводу нібито зміни критичної позиції центрів з надання БВПД стосовно згаданого конкурсу.

Зокрема, найбільш кричущий випадок мав місце у Хмельницькій області, коли начальник ГТУЮ після спроб вчинення тиску на працівників окремих бюро правової допомоги Хмельниччини заявив про досягнення «консенсусу щодо підтримки позиції Міністра» із керівницею Регіонального центру з надання БВПД.

Керівниця Регіонального центру з надання БВПД офіційно спростувала поширену начальником ГТУЮ неправдиву інформацію (http://khmelnytskyi.legalaid.gov.ua/ua/1558-vvazhaiemo-za-neobkhidne-sprostuvaty-nepravdyvu-informatsiiu).

Наталія Стьопіна: «Після завершення відеоконференції з Міністром юстиції (у якій я не брала участі), до Регіонального центру з надання БВПД у Хмельницькій області прийшов начальник ГТУЮ у Хмельницькій області Віктор Худняк. З ним були троє працівників бюро правової допомоги, які приїхали для участі в цій відеоконференції, а також працівниця ГТУЮ з фотоапаратом. Віктор Худняк просив мене не вживати заходів до фахівців бюро за те, що безпідставно залишили свої робочі місця. Відтак сказав, що має до мене розмову, тож працівники бюро вийшли. У моєму кабінеті залишилися я, Віктор Худняк та його колега з фотоапаратом, яка швидко зробила кілька фото. Начальник ГТУЮ передав мені для ознайомлення документ з позицією Міністра юстиції щодо конкурсу з додатками – тезами виступу Павла Петренка під час відеоконференції. Однак жодного «консенсусу щодо підтримки позиції Міністра», як написав начальник ГТУЮ на своїй сторінці у Facebook, знайдено не було.

Я висловила свою незгоду із порядком проведення конкурсу на посаду керівника Координаційного центру з надання правової допомоги і наголосила, що його результати мають бути анульовані. Хочу наголосити, що такої ж позиції дотримуються усі місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що діють на Хмельниччині».

Поширену у такий нечесний спосіб у публічному просторі інформацію вважаємо маніпуляцією та тиском у відповідь на підтримку центрами з надання БВПД у Хмельницькій області публічного звернення команди системи безоплатної правової допомоги стосовно порушених базових принципів при проведенні конкурсу на посаду директора Координаційного центру з надання правової допомоги.

Для уникнення інших пов’язаних із ситуацією та нашою активною позицією можливих маніпуляцій, наголошуємо, що регіональний центр та всі місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Хмельницькій області продовжують функціонувати у звичному режимі, надаючи необхідну правову допомогу усім, хто її потребує і має право на неї.

Ще одним прикладом використання неправдивої інформації з метою маніпулювання суспільною думкою та впливу на позицію команди БПД стало поширення у засобах масової інформації з приводу нібито «саботажу та маніпуляцій» центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Так, 9 червня 2017 року на інформаційному порталі «Акуламедіа» була опублікована інформація, яку під час прес-конференції повідомив начальник Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області. Очільник ГТУЮ повідомив, що «він підготував офіційне звернення до керівників БПД, аби вони припинили саботаж та маніпуляції, а також продовжили надавати правові консультації громадянам, адже це є їх основним завданням». (http://akulamedia.com/na-kirovogradschini-pratsivniki-regionalnogo-tsentru-z-nadannja-bezoplatnoi-pravovoi-dopomogi-sabotujut-robotu-ministerstva-justitsii).

Проте всі центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, а також бюро правової допомоги Кіровоградщини не припиняли надавати правову допомогу громадянам, всі фахівці працюють в штатному режимі відповідно до затверджених планів роботи, про що неодноразово було публічно заявлено як Координаційним центром, так і його територіальними відділеннями.

Спроби тиску в регіонах з боку ГТУЮ чинилися також через громадські організації.

Нагадаємо, що до публічного звернення команди системи безоплатної правової допомоги стосовно порушених базових принципів при проведенні конкурсу на посаду директора Координаційного центру з надання правової допомоги приєдналися понад 115 громадських організацій. Це реальні партнерські організації, з якими співпрацюють центри з надання БВПД у регіонах з тим, аби щодня координувати свої зусилля задля надання мешканцям громад необхідного сервісу. З цими організаціями центри з надання БВПД мають меморандуми про співпрацю, на регулярній основі проводять правопросвітницькі заходи, здійснюють консультування клієнтів тощо.

Так, в публічному просторі, зокрема, на сайтах ГТУЮ, їх офіційних сторінках у соцмережі Facebook та сторінках начальників ГТУЮ у згаданій соцмережі з’явилися скан-конпії листів на підтримку позиції щодо «чесності і відкритості» проведеного конкурсу, із підписами керівників низки громадських організацій, щодо яких є підстава вважати, що на них вчинений тиск зі сторони ГТУЮ щодо підписання таких листів.

Так, про це може свідчити ідентичність формулювань таких листів (див. копії нижче). Такі факти ставлять під сумнів щирість позиції цих організацій, до яких ставимося із глибокою повагою, або ж розуміння ними суті ситуації, що сталася, її значення для подальшого існування системи БПД в Україні. А відтак – ставлять питання про маніпуляції вчинені територіальними органами юстиції, які, принагідно нагадаємо, мають повноваження щодо реєстрації громадських організацій.

Непокоїть також і «кількісний» підхід до «залучення» таких організацій підтримати ідею «чесності конкурсу» на посаду директора Координаційного центру з надання правової допомоги. Адже коли “підтримку” висловлює, зокрема ГО:

– Федерація волейболу Івано-Франківської області;

– Повітряні ворота Хмельниччини;

– Футбольний клуб «Проскурів-Фортуна»;

– Хмельницьке міське товариство охорони пам’яток історії та культури;

– Федерація боксу Хмельницької області;

– Укррятвод;

– Клуб здоров’я

– Товариство любителів рибальства та полювання;

– Миколаївська обласна федерація Сімей-до карате;

– Міський футбольний клуб «Южноукраїнськ»;

– Федерація боротьби дзюдо м. Херсона;

– Херсонське обласне відділення Всеукраїнської асоціації автомобільних перевізників;

– Федерація футболу м. Херсона;

– Федерація Мисливського собаководства м. Херсон;

– Спортивна федерація змішаних єдиноборств «Захист», тощо

це не може не викликати подив щодо розуміння ними суті системи надання безоплатної правової допомоги, етапів її становлення і розвитку, як і розуміння суті того, свій підпис під чим організації запропоновано поставити.

Серед таких звернень громадських організацій виявлені випадки підпису однією і тією ж людиною ідентичних звернень, але від різних громадських організацій (https://www.facebook.com/krjustgovua/posts/1337575316339243).

Виконання ГТУЮ доручення Міністра юстиції України Петренка П.Д. щодо інформування центрів з надання БВПД стосовно позиції Міністерства юстиції України щодо обрання нового керівника Координаційного центру з надання правової допомоги також не можна розцінювати ніяк інакше, як спробу тиску на керівників регіональних та місцевих центрів з надання БВПД.

Разом, із тим спроби тиску з боку ГТУЮ відбувалися також через підзвітні та підконтрольні Міністерству юстиції та ГТУЮ державні організації.

Так, 7 червня 2017 року зі зверненням щодо «чесності і відкритості» проведеного конкурсу виступили нотаріуси Одещини (http://bit.ly/2rEl7wO).

Крім того зі зверненням щодо «чесності і відкритості» проведеного конкурсу виступило разом з низкою громадських організацій Відділення нотаріальної палати України в Дніпропетровській області.

Ці факти можуть свідчити про безпосередній адміністративний тиск Міністерства юстиції.

Адже, нагадаємо: Державні нотаріальні контори та приватні нотаріуси підзвітні і підконтрольні Міністерству юстиції України та Головним територіальним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, що прямо визначено Законом України «Про нотаріат».

Контроль за організацією нотаріату, перевірка організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються Міністерством юстиції України, Головним управлінням юстиції. У разі виявлення під час перевірки порушень в організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса або неодноразових порушень ним правил нотаріального діловодства Міністерство юстиції України, Головне управління юстиції, які проводили перевірку, можуть зупинити або припинити нотаріальну діяльність приватного нотаріуса з підстав та у порядку, передбачених Законом України «Про нотаріат».

Нотаріус зобов’язаний, зокрема надавати документи, інформацію і пояснення на вимогу Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції при здійсненні ними повноважень щодо контролю за організацією діяльності та виконанням нотаріусами правил нотаріального діловодства.

На вимогу Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції з метою регулювання організації нотаріальної діяльності нотаріуси видають підписані ними копії документів та витяги з них, а також пояснення нотаріусів у строк, встановлений цими органами.

Питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю розглядається Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату за поданням відповідно Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції або Нотаріальної палати України у випадках, визначених Законом України «Про нотаріат».

Призначення на посаду державного нотаріуса і завідуючого державною нотаріальною конторою та звільнення з посади провадиться Головним управлінням юстиції.

Міністерство юстиції України, Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі проводять перевірку організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів.

Реєстрація приватної нотаріальної діяльності провадиться Головним управлінням юстиції.

Ще одним прикладом спроб застосування адміністративного тиску можуть слугувати заяви представників виконавчої влади на місцях, а саме: Голови Київської обласної державної адміністрації та Виконавчого комітету Броварської міської ради.

Крім того, 06 червня 2017 року Міністерство юстиції розіслало факсограму із запрошенням керівництва регіональних центрів з надання БВПД взяти участь в зустрічі з керівництвом Міністерства юстиції, що мала відбутися 8 червня 2017 року о 14:00.  Відповідно до положення про Координаційний центр, а також положення про центри з надання БВПД, регіональні та місцеві центри з надання БВПД є територіальними відділенням саме Координаційного центру, а не Міністерства юстиції. Втім, таке «запрошення» прибути до Києва та взяти участь у нараді в робочі години робочого дня, відбулося навіть без відповідного запрошення Координаційного центру взяти участь у цій нараді.

Додатково після відправлення цієї факсограми 06 червня 2017 року з телефонного номера Міністерства юстиції України «044-271-16-77» (https://minjust.gov.ua/news/announcement/zasidannya-gromadskoi-radi-pri-ministerstvi-yustitsii-4560) на «гарячу» телефонну лінію системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103 в Україні надійшло десяток телефонних дзвінків. Працівники Міністерства юстиції України просили з’єднати їх з різними регіональними центрами з надання БВПД, аби поспілкуватися на тему участі директорів регіональних центрів БВПД в зустрічі з Міністром юстиції України 08 червня 2017 року о 14:00, що задукоментовано в аудіо архівах контактного-центру.

 

КООРДИНАЦІЙНИЙ ЦЕНТР З НАДАННЯ ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ ТА ЙОГО ТЕРИТОРІАЛЬНІ ВІДДІЛЕННЯ БУДУТЬ ПРОДОВЖУВАТИ ФІКСУВАТИ УСІ СПРОБИ НЕЗАКОННОГО ТИСКУ НА ПРАЦІВНИКІВ СИСТЕМИ БЕЗОПЛАТНОЇ ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ.